Rower w autobusie lub tramwaju? Tak, ale pod pewnymi warunkami!

Autobus miejski

Czy w tramwaju lub autobusie dozwolony jest przewóz rowerów? Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre, więc warto wiedzieć, jak i kiedy można wsiąść do tramwaju lub autobusu z rowerem. Zapraszamy do kolejnego materiału z cyklu WARTO WIEDZIEĆ.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami porządkowymi obowiązującymi w publicznym transporcie zbiorowym na terenie naszej gminy, pasażer może przewozić w pojeździe rower, co podlega opłacie w wysokości dwukrotności ceny za bilet normalny 60-minutowy.

  • Niezależnie więc od tego, czy pasażerowi przysługuje ulga szkolna czy emeryta lub rencisty, za przejazd z dwoma kółkami należy dodatkowo uiścić opłatę w wysokości dwóch normalnych biletów.
  • Nie jest dozwolony przewóz rowerów elektrycznych oraz innych pojazdów i urządzeń transportu osobistego napędzanych za pomocą silnika elektrycznego lub spalinowego z wyjątkiem wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym o maksymalnych wymiarach: dł. 1200 mm, szer. 700 mm oraz wys. 1090 mm.

 

Gdzie przewozić rower?
Rower należy umieścić w miejscu wydzielonym oraz oznaczonym piktogramem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub podróżujących z wózkami dziecięcymi.

 

To warto też wiedzieć

  • Należy upewnić się, że rower nie zagraża bezpieczeństwu i nie przeszkadza innym pasażerom.
  • W tym samym czasie w pojeździe mogą znajdować się maksymalnie 2 rowery lub 2 urządzenia transportu osobistego albo 1 rower oraz 1 urządzenie transportu osobistego.

 

Komunikacyjne zasady

  • Przed osobą z rowerem pierwszeństwo podczas zajmowania miejsca w pojeździe mają osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi.
  • W razie potrzeby zajęcia miejsca przez osobę na wózku inwalidzkim lub pasażera z wózkiem dziecięcym, pasażer przewożący rower lub inne urządzenie transportu osobistego ma obowiązek ustąpienia miejsca i opuszczenia pojazdu bez prawa do zwrotu wniesionej opłaty za przejazd.

 

Drobne gesty a kultura podróżowania

Przewożąc rower autobusem lub tramwajem trzeba mieć na uwadze komfort pozostałych pasażerów. Rower musi być umieszczony w pojeździe tak, aby nie zagrażał bezpieczeństwu podróżnych oraz aby nie narażał innych na zanieczyszczenie ich odzieży.

Jeśli jedziesz z rowerem w komunikacji miejskiej, zwróć także uwagę, czy ktoś nie potrzebuje tego miejsca bardziej niż ty. Będzie to życzliwy gest oraz przejaw współodpowiedzialności za osoby z ograniczoną możliwością poruszania się.